Historie kapely Prorock

Vznik
Co hrajeme
Kořeny kapely
Bubeníci

Prorock - Členové kapely

Daniel Pelant, 1990, Turnov - zpěvák

Daniel Pelant - zpěvák

MŮJ HUDEBNÍ ŽIVOTOPIS:

S hudbou jsem začal už v první třídě, kdy jsem v té době chodil do kroužku kytary a zpěvu. To mi vydrželo až do čtvrté, potom kamarádovi praskla struna, vlítla mi do ksichtu a tehdy jsem si řekl "a dost".

Pár let nato, někde v deváté třídě, kdy jsem poslouchal hlavně Kabáty, Arakainy, Black Sabbath, Judas Priest a mnoho dalších rockovo metalových kapel, které mě ovlivnily do budoucna, jsem se ke kytaře opět vrátil.Bylo to ve věku 14ti let, kdy mi i hezky začal mutovat hlas, který spadnul tak o dvě oktávy dolů, ale zato získal jemný chraplák, který jsem potom jen trochu doladil pitím různého alkoholu. Kamarád tehdy řekl, "tvl to jde, já hraju na bicí, nezaložíme kapelu ? "No a moje první kapela pod názvem Element byla na světě. To bylo od roku 2004 do roku 2008, v té době jsem stejně víc hrál na kytaru než zpíval.

Kytara mě sice bavila, ale já chtěl zkusit solo zpěv, být ten v uvozovkách "Frontman", kterej když zařve, tak s ním řve celej sál. Podal jsem inzerát a o pár dní později se ozvala jedna zábavová kapela Laxigal. V té jsem působil od roku 2011 do roku 2015. V Laxigalu jsem se za ty čtyři roky, dalo by se říct, vyzpíval, zábavy mi daly hodně, ikdyž byly dlouhé a někdy únavné. V roce 2015 jsme s kytaristou z Laxigalu chtěli hrát své vlastní písně, tak jsme založili kapelu Anarchia. V té jsem působil od roku 2015 do roku 2017.

V roce 2016, během působení v Anarchii jsem si založil takový svůj projektík Sofistica, kde jsem si vše nahrával doma sám. Od bicích po zpěv. Tedy abych to upřesnil, bicí jsem skládal v programu. Kytary a zpěv už samozřejmě naživo :) Vytvořil jsem za čtyři roky asi 50 skladeb, z toho se jich na slavný bandzone dostalo jen 35. Hold moje produkce je prostě drsná:D (myšleno ironicky) Kvalita po zvukové stránce není nicmoc, ale jak jsem už psal, byl a je to jen projekt, kde jsem složil co mě prostě napadlo. Během čtyř let jsem nahrával asi v pěti programech, takže jsem se vždy musel učit znovu v novém programu. To mě hodně zdržovalo od tvorby.Nakonec jsem zjistil, že kvalita zvuku není v programu, ale ve vybavení, v rukách a hlavně zvukařském talentu :) Respekt všem zvukařům !!.

Po Anarchii jsem byl, v roce 2018, v jedné české legendě z Prahy, u nás zřejmě nejstarší kapele, hrající cca 60 let, která se jmenuje Orient. Po Orient jsem si dal od muziky pauzu, ale nevydržel jsem to dlouho a chtěl jsem znovu zpívat. Kapelou Taranis jsem se vrátil ke kytaře a to někde na podzim roku 2019. Zde jsem byl do roku 2022.

No a největším mým hudebním zážitkem a největší životní zkušeností se stala legendární kapela Prorock, na které jsem prostě vyrůstal. Když mi Martin Materna na jaře zavolal, byl to pro mě šok, šok v dobrém slova smyslu. Moc jsem Prorockům za tu šanci vděčný a budu makat a makat, abych nezklamal je a ani jejich věrné fanoušky !! Děkuju

Váš Daniel


Martin Materna, 1968, Turnov - kapelník, kytarista, zpěvák

Matin Materna - kapelník

MŮJ HUDEBNÍ ŽIVOTOPIS:

Svými prvními muzikantskými krůčky jsem se vydal s trumpetou v 10 letech do hudebky v Turnově. Tam jsem získal hudební základy, ale úplně první tóny jsem slyšel od své maminky, která mi zpívala a hrála na klavír. Na trumpetu jsem celkem úspěšně hrál 12 let, ale už v té době mě fascinoval zvuk elektrické kytary. Tak jsem si ji sám ještě jako kluk vyrobil. Předělal jsem španělku a hrál jsem na ní přes staré lampové rádio. To byl nářez! Všichni v okolí byli jistě moc rádi. :-D

V 15 letech jsme s klukama z Louček založili kapelu GIGANT. Udělal jsem si kapelnické zkoušky a také jsme složili povinné přehrávky před komunistickou porotou. I tam nám velmi cíleně trochu pomohla ta moje trumpeta. Nejenom doma, ale i na internátě se ze sklepa z naší hudebny ozývalo bigbítový dunění. S Gigantem jsme hráli po místních sokolovnách i na rockových karnevalech, než nám naší rockovou cestu zkřížila vojna.

Na vojně jsem hrál dál. Říkalo se tomu Zájmově umělecká činnost a museli jsme občas udělat vystoupení ve vší slušnosti pro vojáky i ve městě pro civilní publikum, aby nás nechali hrát dál, ale jinak nešlo o nic jiného, než si ve zkušebně tajně pořádně užít rockový nářez.

Po vojně jsem zakotvil v kapele DOKTOR-Q. Přišli si pro mě domů, jestli bych s nima nešel hrát a já šel.
Poté to byla kapela ADAPTACE, která v tu dobu byla daleko tvrdší.

Tam už jsem snil opět o své vlastní kapele podle svých představ a tak se v roce 1998 zrodila. Vzal jsem tlustý fix a nakreslil naše logo:
Logo

Dofám, že se na nás příjdete podívat a zaskákat si s námi

Váš Martin


Honza Vaníček (Vaňas), 1960, Železný Brod - bubeník

Vaňas - bubeník

MŮJ HUDEBNÍ ŽIVOTOPIS:

První paličky jsem si vyzkoušl v 11 letech, ve 14 pak pořídil svoji první hudební soupravu Amati. Poté následovaly dva roky studia LŠU, dále pak jen samouk. V roce 1977 jsem měl první angažmá ve skupině SMARAGD, a s tím spojené i první přehrávky na Parkhotelu Smržovka. Taneční hudba, hodnocení poroty nejvyšší - 90%.

V r. 1982 jsem přestoupil do kapely EXPRES, která měla rockové zaměření. Nákup nové verze sady Amati a opět přehrávky, tentokrát Výstaviště Jablonec. Hodnocení přešlo z procent na třídy a byla mi přidělena třída II. Následovalo velice úspěšné hudební období, které po několika letech skončilo alkoholem. V roce 1988 mi přišla nabídka opět hrát od Petra Ságla. Přesto, že jsem nebyl úplně čistej, ta chuť zase bubnovat byla silnější. Po absolvování dalších povinných přehrávek, v pořadí už třetích, které se konaly v harrachovském kinosále, mě porota hodnotila kladně třídou III. Poté nastaly krásné rocky v kapele K - BARET, za které jsem velice vděčný.

Další velikou stopu na mé hudební cestě zanechal soubor KONTAKT. Působil jsem zde 10 let, a během té doby jsem si pořídil novou hudební sadu Yamaha. Kromě skvělých chvílí na produkcích, kde se hrál převážně střední proud, jsme bohužel zažili i chvíle velice smutné. Opustil nás frontmen kapely Pavel Chmelař a zamířil rovnou do nebe. Při tomto účinkování v Kontaktu jsem měl možnost hrát v hudebním seskupení Pavla Truhláře - REVIVAL 60. Repertoár odpovídal názvu a zvlášť vydařené byly Jarmareční pátky.

Mezi tím bylo ještě pár projektů v různém podání, ale nedlouhého trvání. Podstatné již bylo sděleno. V současné době mám angažmá v rockové kapele PROROCK pod vedením Martina Materny (skvělý tým, dobrý repertoár a nový nástroj). A přesto, že mi do padesátky moc nechybí, tento styl stále miluju.

Oblíbené kapely: Kabát a Rammstein

Mé nástroje:
Bicí: Sonor 3000 - 8", 10", 12", 14", 22"
Bubínek: Pearl signature - Omar Hakim 13x5"
Činely: Sabian
Paličky: Balbex - Jaz Hikor tl. 14, dél. 420

Zdravím všechny fanoušky a těším se nashledanou na PROROCKOVÉ zábavě

bubeník Vaňas


Libor Volek, 1972, Turnov - kytara, zpěv

Libor - kytar

MŮJ HUDEBNÍ ŽIVOTOPIS:

Můj hudební životopis by asi nikoho nezajímal, ale můžu vám sdělit, na co hraju:

Kytara: Ibanes S470 (mahagon)
Preamp: Marshall JMP-1
Procesor: T. C. Elektronic G–MAJOR
Zesilovač: Engl E820 (2 x 35W)
Box: Marshall 1936
Midi Foot Controller: Behringer FCB1010
Jirka Nejedlo, 1965, Michovka - basová kytara, zpěv

Jirka - basa

MŮJ HUDEBNÍ ŽIVOTOPIS:

Od mala jsem hrál na klarinet. Jako všichni v kapele, jsem chodil do hudebky, ale později jsem začal brnkat na kytaru a od ní jsem přešel k base, protože jsem zjistil, že basa je prostě to pravé. Prošel jsem několika kapelami, například Rouden band, který hraje dodnes. S kytaristou Liborem jsme společně hráli už pár let před tím, než byla založena kapela Prorock.